Date posted: 24. 09. 2024 | Category: PROJEKTI

BEE(A)WARE projekt

Akronim projekta:

BEE(A)WARE

Naslov projekta:

Multidisciplinarna krepitev zmogljivosti in razvoj novih rešitev z namenom ohranjanja, varovanja in povečanja števila ogroženih skupin divjih opraševalcev in medonosne čebele v ekosistemu

Specifični cilj projekta:

Izboljšanje varstva in ohranjanja narave ter biotske raznovrstnosti in zelene infrastrukture, tudi v mestnem okolju, in zmanjšanje vseh oblik onesnaževanja.

Projektni partnerji:

  • Javna ustanova za razvoj Međimurske županije REDEA
  • Međimurska priroda – Javna ustanova za zaštitu prirode
  • Javni zavod Krajinski park Goričko
  • Galerija – Muzej Lendava
  • Nacionalni inštitut za biologijo

Vodilni partner in odgovorna institucija:

Javna ustanova za razvoj Međimurske županije REDEA
Bana Josipa Jelačića 22, 40000 Čakovec, Hrvatska
T: +385 (0)40 395 560, E: redea@redea.hr, www.redea.hr

Trajanje izvedbe projekta:
1. 3. 2024−31. 8. 2026

Proračun celotnega projekta:
1.028.114,21 EUR (od tega: ESRR sredstva 822.491,36 EUR)

Proračun projekta GML:
246.176,00 EUR (od tega: ESRR sredstva 196.940,80 EUR, Občina Lendava 49.235,20 EUR)

 

Pregled projekta:

Projekt z naslovom Multidisciplinarna krepitev zmogljivosti in razvoj novih rešitev z namenom ohranjanja, varovanja in povečanja števila ogroženih skupin divjih opraševalcev in medonosne čebele v ekosistemu, akronim projekta: BEE(A)WARE, je usmerjen v reševanje skupnih teritorialnih izzivov. Analiza problemov in potreb je pokazala, da so najbolj izraziti problemi povezani z drastičnim zmanjšanjem števila divjih opraševalcev in medonosnih čebel. Poleg tega očitno primanjkuje komunikacije in sodelovanja med naravovarstveniki, čebelarji in kmeti ter drugimi ciljnimi skupinami, kar ima za posledico neusklajene in individualne ukrepe, ki globalno ne rešujejo navedenega problema. Za ustvarjanje močne, odporne skupnosti in trajnostnega ekosistema so nujne aktivnosti izobraževanja naravovarstvenih strokovnjakov in čebelarjev. Ozaveščevalne aktivnosti za širšo javnost o pomenu in prispevku opraševalcev k biotski raznovrstnosti so izrednega pomena za splošno ozaveščenost in spreminjanje stališč ter predstav širše populacije programskega območja. Prav zato je glavni cilj projekta BEE(A)WARE izboljšanje znanja in trenutnih praks o varstvu in ohranjanju divjih opraševalcev ter medonosnih čebel na čezmejnem območju s pomočjo skupnih multidisciplinarnih in integriranih orodij. Z uvedbo inovativnih rešitev ter vključevanjem ciljnih skupin ki vključujejo strokovne službe, čebelarska društva in kmete, predstavnike lokalnih/regionalnih samoupravnih enot ter širšo javnost v strateške dejavnosti projekta, se bo sistematično zbiralo in izmenjevalo informacije ter znanja med partnerskimi državami.

Učinki projekta:

Glavni učinki projekta so usmerjeni v: vzpostavitev dolgoročnega sodelovanja med partnerji in ciljnimi skupinami z oblikovanjem Čezmejne mreže za varstvo opraševalcev. Z namenom, da se sprejme jasne ukrepe in priporočila za izboljšanje številčnosti združb divjih opraševalcev, medonosne čebele in njihovih naravnih habitatov, bo za pilotno območje projekta, ki vključuje območji Biosfernega območja Mura-Drava-Donava in Krajinskega parka Goričko, izdelan skupni Strateški načrt za trajnostno ohranjanje divjih opraševalcev in medonosne čebele. S prvim sklopom pilotnih ukrepov bodo partnerji skupaj razvili, testirali in validirali sistem za spremljanje divjih opraševalcev, glede na to, da na omenjenem pilotnem območju te rešitve trenutno ni. Omenjeni sistem služi zbiranju podatkov o najpomembnejših skupinah divjih opraševalcev, identifikaciji nevarnosti in groženj ter spremljajočih varstvenih ukrepov. Za namene izobraževanja in ozaveščanja o divjih opraševalcih bo vzpostavljena učilnica na prostem. Za namene ohranjanja in privabljanja opraševalcev bodo vzpostavljeni medoviti pasovi.

V drugem sklopu pilotnih ukrepov, ki so namenjeni trajnostnemu čebelarjenju, se bo za čebelarje z območja Lendave in Medžimurja vzpostavil sistem za spremljanje podnebnih parametrov za namene oblikovanja skupne baze podatkov. Spremljanje podnebnih parametrov omogoča čebelarjem, da se zavedajo tveganj in sprejmejo ukrepe za njihovo blaženje. Za namene sonaravnega čebelarjenja in prenosa dobrih praks, se bosta postavila stalna razstava o sonaravnem čebelarjenju in praktični čebelnjak, ki bosta služila izobraževanju čebelarjev in učenju mlajših generacij. Z organizacijo številnih skupnih izobraževanj, delavnic, treningov in demonstracij, bodo strokovnjaki in čebelarji pridobivali specifična znanja in veščine, predvsem po metodi train the trainer. Pomen čezmejnega sodelovanja pri izvajanju omenjenih aktivnosti se kaže predvsem v dejstvu, da so ugotovljeni izzivi skupni in da je za reševanje teh problemov nujen skupen pristop zaradi širokega področja delovanja, razpoložljivosti večje količine znanja in možnosti vključevanja večjega števila strokovnjakov. Inovativnost projekta se kaže v vzpostavitvi novih rešitev, ki bodo ustvarile baze podatkov, pomembnih za nadaljnjo raziskovanje števila in ogroženosti opraševalcev. Vključevanje številnih ciljnih skupin v konkretne aktivnosti projekta, pa bo prav tako prispevalo k dvigu kakovosti projekta, saj bodo konkretni vložki in povratne informacije pridobljeni od deležnikov, ki so neposredno vključeni v tematiko projekta. S participativnim in skupnim pristopom pri informiranju in izobraževanju čim širše javnosti in ciljnih skupin, bomo ustvarili dolgoročen in trajnosten učinek, saj bo s povečevanjem znanja in informiranosti skupnosti prišlo do dolgoročnih sprememb v razmišljanju, navadah, vedenju in stališčih. To bo na koncu pozitivno vplivalo na sobivanje med človekom in naravo. Poudarek je na ozaveščanju in spoštovanju vseh komponent in skupnosti v ekosistemu. In prav v tem je pomen projekta BEE(A)WARE, kot že pove samo ime.

Glavne dejavnosti in rezultati projekta bodo:

  • Izdelana analiza stanja o divjih opraševalcih, ki bo podala podroben pregled stanja na pilotnih območjih.
  • Pripravljen Strateški načrt za trajnostno ohranitev divjih opraševalcev in medonosne čebele.
  • Vzpostavljana EU shema monitoringa divjih opraševalcev.
  • Vzpostavljena Čezmejna mreža za varstvo opraševalcev.
  • Vzpostavljen sistem klimatskih parametrov za spremljanje klimatskih parametrov na območju Medžimurja in Lendave.
  • Izdelana mala enciklopedija opraševalcev s fotografijami in opisi najpogostejših vrst opraševalcev iz pilotnih območij.
  • Urejena stalna razstava o trajnostnem čebelarjenju in praktični čebelnjak na gradu v Lendavi.
  • Urejena učilnica na prostem o divjih opraševalcih v bližini gradu Grad na Goričkem.
  • Na novo zasajeni drevesno-grmovni pasovi oziroma mejice v dolžini 1800 m, kot prehranjevalni habitati za opraševalce.

 

Vloga Galerije – Muzeja Lendava v projektu:

Najpomembnejše poslanstvo naše ustanove je na eni strani ohranjanje spomina na bogato preteklost naših prednikov, preučevanje njihovih izkušenj in navad. Obenem pa smo zavezani njihovo zapuščino ohraniti zanamcem. Pri tem pa se nenehno trudimo številne vsebine približati tako najmlajšim, kot različnim generacijam na našem območju. V petih desetletjih našega poslovanja smo vselej stremeli k temu, da dediščino preteklosti prenašamo na mlajše rodove. Z različnimi delavnicami, predstavitvami, pedagoško-andragoškimi aktivnostmi, tudi z mednarodno udeležbo, krepimo in utrjujemo vezi med preteklostjo in sedanjostjo in med generacijami. Izročilo običajev, navad in spretnosti, ki se predaja iz roda v rod je nenadomestljivo ob še tako sodobni tehnologiji. Osebni pristop in medgeneracijsko učenje sta v tem sodobnem času ključni steber za spoznavanje in ohranjanje spomina na preteklost za gradnjo mostu prihodnosti.

Vloga naše ustanove pri projektu je postavitev stalne razstave o trajnostnem čebelarjenju na področju Prekmurja in Medžimurja z namenom povezovanja ter izobraževanja čebelarjev in njihovega podmladka o ključni vlogi čebel za ohranjanje in razvoj ekosistema. Zaradi podnebnih sprememb in drugih okolju škodljivih vplivov je tudi na našem območju zaznati upad čebeljih družin. Obenem pa vse pogostejše neugodne vremenske razmere (pogost veter, nenadno nihanje temperatur, deževje) vse bolj onemogočajo delo čebel s čimer se ruši naravno ravnovesje v ekosistemu. Uporaba fitofarmacevtskih sredstev v kmetijstvu pa že tako zahtevne razmere še poslabšuje. Nekateri pridelovalci namreč ne upoštevajo predpisanega in za čebele varnega tretiranja poljščin.

Da pa bi postavili stalno razstavo, moramo prostor namenjen navedenim aktivnostim, najprej primerno urediti. To pomeni, da moramo v prostoru, ki se nahaja na lendavskem gradu, sanirati omet in pod, za potrebe namestitve elektronskih naprav pa urediti elektroinštalacije. Elektronske naprave bodo služile za slikovni in zvočni prikaz gradiva o čebelarjenju. V ta namen nameravamo izdelati učno gradivo in strokovna besedila, razviti e-vsebine in izdati spremljevalne publikacije. Našteto bo dostopno tudi na spletni platformi. V prostoru bodo čebelarji na različne načine, tudi na stenskih panojih in preko muzejskih eksponatov v vitrinah, spoznali zgodovino čebelarstva na območju Prekmurja in Medžimurja. Ob notranjem prostoru pa bodo čebelarji lahko področje čebelarjenja spoznali tudi v praksi. To pomeni, da bodo v živo videli medonosne rastline, samo delovanje čebelnjaka, ravnanje s čebeljimi družinami in se naučili ohraniti čebeljo zalego ter jo razširiti.   

Za namen izobraževanja bomo ob prostoru s stalno razstavo izdelali tudi čebelnjak in kupili pripomočke za čebelarjenje. Da bo čebelnjak zaživel, bomo vzgojili družine čebel. Poleg tega pa okolico čebelnjaka, brežino lendavskega gradu, zasadili z medonosnimi grmovnicami in medovitimi drevesi.

Vloga naše ustanove bo tudi vodenje komunikacij projekta. To pomeni, da bomo skrbeli za obveščanje javnosti in za promocijo o izvajanju projekta. Za obveščanje javnosti bomo koristili predvsem uporabo spletnih aplikacij, spletnih strani, socialnih omrežij, radia, TV, tiskanih medijev, plakatov in letakov oz. drugih tiskanih produktov. Skrbeli bomo tudi za komunikacijo in prenos gradiv med projektnimi partnerji.

 

Projekt je sofinanciran iz sredstev Evropskega sklada za regionalni razvoj v okviru Interreg programa Slovenija-Hrvaška.


POVEZAVE:

Facebook
Instagram
YouTube
SI-HR.eu (Project Beeaware)


E-mail: beeawareeu@gmail.com